Rotorua

Miejsce to jest piękne i niezwykle ważne dla Maorysów. To tam osiedlili się pierwsi przybysze, a dziś pielęgnowane są ich tradycje i historia. Okolice są górzyste i wulkaniczne oraz pełne wody w różnej postaci. Zimą warto wybrać się na ciepłe źródła  :3

Do Rotoruy dojechałam spod lotniska w Auckland łapiąc stopa. Zabrała mnie parka, z którą mieszkaliśmy po sąsiedzku na północ od Brisbane w Australii. Szalona mama chłopaka zadecydowała, że zabierają mnie do siebie i tym oto sposobem, straciłam ostatnią szansę wykorzystania swojego, specjalnie kupionego na ten wyjazd, pierwszego własnego – namiotu… xp

img_7289

Następnego dnia pojechaliśmy do centrum kulturowo-przyrodniczego stworzonego obok gejzeru. A że był to czerwiec, niemal środek zimy, przyjemne, ciepłe obłoczki wydostawały się spod ziemi w całym mieście.

W centrum można zobaczyć zwierzątka kiwi, o ile ma się dobry wzrok, gdyż siedzą w ciemni i zazwyczaj śpią w ciągu dnia. Mijamy coś w stylu skansenu z pierwszymi maoryskimi budowlami. Obok znajduje się też pracownia, w której chłopaki uczą się rzeźbić i  pracuje małżeństwo, które na bieżąco tworzy materiały i maoryskie spódniczki tradycyjnymi metodami.

img_7329-001

img_7347-001

img_7435-001

img_7447-001

img_7424-001
błoto, głębokie na 6-10 metrów i gorące do 95*C
img_7720-002
gejzer

Wybraliśmy się za miasto nad jezioro do mojego maoryskiego gospodarza, posiedzieliśmy wszyscy chwilę, bo towarzystwo klawe a widoki cudowne. Po prawej rośnie wzgórze,ucięte kadrem. To góra Mt Tarawera – aktywny wulkanu, który wybuchł w 1886 powodując ogromne zniszczenia. Dziś aktywny, choć siedzi cicho, tylko woda, która go bezpośrednio otacza, taka trochę ciepława.

img_7635-001

img_7586-001
weranda z kolorowymi gośćmi

Następnego dnia wybraliśmy się do Rotorua Museum w budynku spa sprzed stu lat. Do dziś są tam naturalne ekspozycje pokoi z wannami, co w sumie wygląda przerażająco. Mój gospodarz opowiadał o historii pierwszych osadników, a muzeum wykorzystywał do wizualizacji tych wydarzeń. Więcej o Maorysach tu.

Wróciliśmy w okolice gejzeru, gdzie po sąsiedzku znajduje się maoryska dzielnica zbudowana na gorących źródłach. Mieszkańcy przeprowadzili się tu pod koniec XIX wieku, przez wybuchem wulkanu, który zniszczył ich wioskę i doprowadził do śmierci wielu ludzi. Turystycznie można ją zwiedzać kupując bilet, pamiętając, że jest się w miejscu, w którym ludzie normalnie żyją a nie bawią się w Maorysland, jakkolwiek inaczej by to miejsce wyglądało.

img_7470

img_7464
Maorysi wrzucają swój obiad na parę, za godzinkę przyjdą na gotowe.

img_7456

img_7700-001
Pracownia rzeźby, malarstwa, tatuaży, do wyboru do koloru.
img_7367
Gorące źródła mieszają się z zimną rzeką.

img_7659-001

img_7675-001
W tym miejscu, praktycznie każdy ma w swoim ogródku przydomowe, ciepłe źródła
img_7776
Jeziorko w centrum miasta.
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s