Gruzja, co zobaczyć i co wiedzieć?

Żartowaliśmy sobie, że w Gruzji ciężko byłoby być bezdomnym. Pewnego dnia, gdy zrozumieliśmy, że wieeelki, górski pieseł, który biegnie na nas jak wygłodniałe grizzli skrzyżowane z yeti, i on tak na nas bieeegnie oszalałe aby… być pogłaskanym po brzuszku <3,  wtedy żartowaliśmy też, że nawet psom udziela się gruziński duch.

Ludzie chętnie zapraszają na czaj, winko czy nocleg. I nie trzeba 3 razy odmawiać, np. jak w Iranie, żeby się upewnić.

Gruzini kochają swój kraj i rodzinno-towarzyskie życie. Np. w porównaniu z Ormianami (których diaspora jest większa niemal 4krotnie niż liczba mieszkańców kraju), nie potrafią  dobrze funkcjonować poza ojczyzną. Wiem o co chodzi, bo mam takiego wujka, który jak tylko wyjedzie poza granice swojej wioski, już go boli głowa 😉 Przykład gruziński? Tu

Cieszą się, gdy mogą pokazać swój piękny kraj lub przynajmniej o nim opowiedzieć.

A jeśli chodzi o wdzięczność za gościnę, może się nam czasem wydawać,że jesteśmy coś winni naszym gospodarzom. Absolutnie nie! Ich pomoc jest kompletnie bezinteresowna. Co nie oznacza, że nie warto mieć w zanadrzu, np. polskich krówek lub czegoś dla dzieci (nie pamiętam gruzińskiego domu bez maluchów). Dla mnie odkryciem była radość z podarowanych piór, miałam akurat takie łabędzie przy plecaku i zauważyłam że przykuły uwagę najmłodszych. Wydaję mi się, że nie ma w Gruzji łabędzi, więc takie duże, białe pióro jest dla dzieci skarbem rozbudzającym wyobraźnię, jak kolorowe, egzotyczne dla nas. Przynajmniej dla mnie 😉 Polecam takie prezenciki.

Podstawą są komplementy wypowiedziane do gospodarzy pod względem ich ojczyzny. Warto paniom domu powiedzieć jak smakuje obiadek. Powinno być łatwo, bo nie trzeba za bardzo kłamać ;p Skradniemy ich serca ❤

Muzea są najczęściej za symboliczną kwotę, która jest zdecydowanie warta wydania. W najgorszym wypadku chociażby na toaletę i wifi ;). Średniowieczne skarby, które są normalką w Gruzji przyciągną uwagę chociaż na chwilę.

W Gruzji jest całkiem bezpiecznie. Taki stan rzeczy można zawdzięczać w głównej mierze Rewolucji Róż czy samej polityki Michaiła Saakaszwilego, naprawdę warto poczytać ciekawostki o możliwości życia bez łapówek, z niskimi podatkami, kosztami życia i małą ilością urzędników – tutaj . Dodałabym jeszcze kwestie komfortu kobiet w miejscach typowo turystycznych. Tam jest większe prawdopodobieństwo bycia zaczarowanym przez przystojnego Gruzina, który chętnie wszedłby w bliższy kontakt z taką osobniczką ale wystarczy być zdecydowanym i asertywnym w wypadku braku zainteresowania, nikt tam nikogo nie męczy.

Gruzini całkiem lubią Polaków. Kojarzą JP II, Wałęsę i Lecha Kaczyńskiego, którego pomniki i ulicę można znaleźć np w Tbilisi. Dlaczego? L.K w 2008 podczas wojny gruzińsko-rosyjskiej okazał wsparcie Gruzji i stał się dla nich symbolem, jak dla nas Wałęsa, podczas lat 90. Oczywiście często kojarzą też piłkarzy i artystów, bywa że lepiej od nas samych.

W Tbilisi odbywa się wieczorna, niedzielna msza święta na ul. Iwane Dżawachiszwili 55 u polskiego proboszcza –  strona parafii

Jedzenie jest pyszne i tanie. Warto spróbować wszystkiego! 😉 Na rynku posmakować i wybrać najlepsze. Jakbym potrzebowała noclegu, szukałabym u prywatnych gospodarzy, wyśmienita atmosfera i jedzenie gwarantowane. Bywało np w Mestii,  że knajpki były straszne, ale gospodarze wspaniali.
Podstawą są mączne i mleczne przetwory oraz mięso. Jako niskoglutenowa wegetarianka, nie pijąca alkoholu, nie zawsze miałam łatwo, ale nie narzekałam 😉 Trudno odmówić winka, więc warto mieć mocną wymówkę, leki, ciąża itd…

img_7945
wyszne figi z drzewa w centrum stolicy

Pogoda. Odradzam wakacyjne wyjazdy, jak ktoś nie lubi gorąca. Subtropikalny klimat robi swoje. W zimie fajowo wybrać się na narty.

Co zobaczyć. Wszystkie miejsca, które opisałam, odwiedziłabym jeszcze raz. Nasza trasa nigdy nie była taka, jak to sobie zaplanowaliśmy. Wszystko przez tą piekielną gościnność, więc nie warto sobie uprzykrzać życia dokładną listą, o ile jest się chociaż trochę spontanicznym.

Eh, łezka leci, chciałabym do Gruzji…

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s