Iran nie wpuszcza międzynarodowej pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi.

Dziś przeczytałam w wiadomościach, że w Teheranie nie będą karać za brak chustki i picie alkoholu, poruszona, napisałam krótki komentarz na fb:

zrzut-ekranu-2017-12-29-o-18-45-13.png

Zdania nie zmieniam, LECZ przypomniało mi się, że największym niusem tego roku, powinna być informacja, że Iran zniósł ZAKAZ międzynarodowej POMOCY HUMANITARNEJ dla potrzebujących z potężnego trzęsienia ziemi, które miało miejsce w listopadzie. Niestety to się nie stało.

Prawda jest taka, że gdy 14 listopada w Europie raportowano 400 zabitych, myśmy wiedzieli już o 1000 i 500 osieroconych dzieci. Skąd w takim razie błędne informacje? Od irańskich władz. Tych samych, które nie wpuściły pomocy międzynarodowej i zadecydowali, że setki tysięcy osób nie otrzyma wsparcia. Przez następne noce, trzęsienia ziemi powtarzały się. Klęska trwa do dziś, bo jak może kojarzycie, Iran jest krajem górzystym i tam najbardziej ucierpiała ludność, do której nadal nie dotarła właściwa pomoc.

Skąd to wiem? Tak się składa że byłam akurat w Kurdystanie (Irak) i Nemam – szefowa organizacji pozarządowej, gdzie pracowałam, pojechała do Iranu nieść pomoc. Robiła to nielegalnie. Gdy udało mi się spotkać z nią pomiędzy wyjazdami, zapytałam, jak to możliwe, że pomoc nie jest wpuszczana.
– Wszystko wskazuje, że to nie było naturalne trzęsienie ziemi…

W polskich mediach nie znalazłam żadnej, pełnej informacji o trzęsieniu i o fakcie odrzucenia pomocy przez władze Iranu, takowa informacja pojawia się tylko w niewielu angielskojęzycznych artykułach, do przeczytania np. TU. 

A jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądał Iran (Iranki 🙂 )w czasach bez chustek i politycznej opresji obrazki do zobaczeniu TU.

nemam 2
1-3 zdjęcia Nemam

nemam 3nemam4

Zrzut ekranu 2017-12-29 o 19.03.54
Błękitny meczet w Tebrizie, od wieków niszczejący na skutek trzęsienia ziemi
Zrzut ekranu 2017-12-29 o 18.59.53
widok z typowej, irańskiej drogi, kwiecień 2015
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s