2. Miami Beach Bliskiego Wschodu

Ponad 40 lat minęło, od kiedy tureckie wojsko zdecydowało że Cypryjczycy – tureccy i greccy nie mogą dłużej żyć w jednej społeczności. Nieważne paręset lat wspólnego czerpania z dobrodziejstw wyspy. Nieważne przyjaźnie, małżenstwa. Na nic nadzieje mieszkańców, którym daleko do jakichkolwiek konfliktow. Każdy prawosławny z północy albo muzułmanin z południa pakował dobytek w torby i miał przedostać się na drugą część wyspy, stając się uchodźcą we własnym kraju. 

Niektórzy mieszkańcy zielonej linii – strefy buforowej oddzielającej Republikę Cypryjską od Republiki Tureckiej Cypru Północnego, musieli natychmiast porzucić swoje domy.

Wszystko to niedługo zobaczysz… – dodał tajemniczo Orestis

Kierujemy sie do tureckiego przejścia. Strażnicy już nie są tacy wyluzowani i uśmiechnięci. Wielka flaga, będąca niemal kopią flagi Turcji łopocze na wietrze. W sklepach podobne ceny, ale w lirach, a wiec taniej. Barwy, waluta czy turecki prezydent to atrybuty uznawane w całym świecie tylko przez Turcję.

Zabieram Cię do miejsca zwanego niegdyś Miami Beach Bliskiego Wschodu – odparł poważnie mój cypryjski kolega
Ale wiesz, że to nie moje klimaty?
A jak dodam. że bawiły się tam Elizabeth Taylor czy Brigitte Bardot…?

Wsiadamy do autobusu i dojeżdzamy do Famagusty. Niebezpiecznie kierujemy się w tą samą stronę, co plażowicze. W końcu pomiędzy ośrodkami ukazuje się woda i wychodzimy na piasek.
Rzeczywiscie, całkiem przyjemnie – przyznałam. Czyżby to miejsce straciło urok ze względu na turecką inwazję?
Stracilo urok! Ladnie powiedziane! Spojrz tam!
Zwrot o 180* i widok jak z horroru. Stojąc w lazurowej wodzie patrzyłam na opuszczone, obdrapane, wysokie budynki.
A paręnaście metrów obok turyści bawiący sie na plaży, jedzący obiad, jak gdyby nigdy nic.

img_0323

 

Odebrało mi mowę. Nie wiem, czy bardziej nie dowierzam samemu widokowi, odgrodzonych drutem kolczastym budynków, czy kąpiących się, uradowanych ludzi tuż obok.
Patrząc za płot i drut można domyśleć się wspaniałości i bogactwa tego miejsca przed nieszczęsnym 1974 rokiem. Można też spojrzeć na stare zdjęcia i porównać.
Wlaściciele i mieszkańcy mieli natychmiast wyjść z budynków. Nigdy już nie wrócili. Niedopite trunki i niedoczytane dzienniki czekają na miejscu, może władzom kiedyś przyjdzie do głowy, aby zrównać z ziemią dzielące ludzi mury.
Prócz codziennych „zamrożonych” przedmiotow i mieszkań, w strefie buforowej uwięzione są w salonach samochodowych „najnowsze” pojazdy z lat 70-tych.

Dokładnie ten sam budynek z pocztówki sprzed 73′ i obecnie…

Cypr jest świadkiem niezwykłych i przełomowych wydarzeń w dziejach świata. Ślady człowieka sięgają 7 000 lat p.Ch. Wyspa doczekała sie rządów m.in asyryjskich, egipskich, perskich, greckich i rzymskich. Pamięta narodziny Afrodyty oraz filozofa Zenona z Kition- czyli dzisiejszej Larnaki, w której ostatnie lata życia spędził Św. Łazarz. Wybrzeże atakował Ryszard Lwie Serce, aby uratować swoją narzeczoną i następnie wyruszyć na krwawe wyprawy krzyżowe.

Wszystkie te wpływy są widoczne do dziś, gdy tylko ma się trochę wiedzy i bystre oko. Można też wyczuć je. gdy ma się zapędy kulinarno-spożywcze. Wspaniałe dziedzictwo kulturowe miesza się z okrutną historią i wojnami.

c.d 3. Famagusta

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s