Targi świata: Iran

To właśnie z języka perskiego wzięła się nazwa bazar.

Największy na świecie kryty bazar znajduje się w Tabrizie, który przedstawiają zdjęcia poniżej. W mieście spędziłam tylko dobę  i był to ten jeden  z paru wyjątkowych dni świątecznych, mianowicie Newroz, kiedy ulice świecą pustkami a sklepy zamyka się na cztery spusty.

Ale żeby nie było, że omija nas takie cacko z trasy Jedwabnego Szlaku załączam zdjęcie wnętrza, którego tylko cząstkę mogłam zobaczyć przez wielką dziurę od klucza w tych oto wrotach.
img_0066-2بازار مظفریه تبریز عکس هانیه دخت جباری©AÃsç|ª                                      wrota po lewej, wnętrze po prawej autorstwa  هانیه دخت جباری :)

img_0061-2
żadnej żywej duszy prócz kotełka

Co ciekawe o bogactwie Tabrizu pisali w XIV wiek Marco Polo i Ibn Battuta, określając miasto, jako jedno z największych centrów handlu na świecie. Następnie najazdy osmańskie i katastrofy przyrodnicze i oto nasz bazar w niemal niezmienionej formie prezentuje się od czasu ostatniego większego trzęsienia ziemi z 1780 roku.

Gdziekolwiek rzucił mnie irański szlak, zawsze trafiałam na lokalny bazar. Jest to czysta przyjemność powybierać sobie piękne szale za parę złotych i pogapić się na zachwycające mozaiki i cudowną perską architekturę.

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s