Opętanie, Liban – Jan Subart, Znak
Opętanie czytałam dwa razy, chciałam lepiej zapamiętać i zrozumieć 🙂 Trudny do określenia styl, trochę literatura faktu, trochę reportaż. Wartościowy, skłaniający do refleksji, wiele fragmentów czytam swoim turystom podczas wycieczki do Libanu.

Aldonę poznałam właśnie w Libanie. W książce opisuje nie tylko dramatyczne historie z wojny domowej, ale też codzienną zawieruchę, a następnie życie w czasach pokoju. Dzięki prostemu językowi, z polskiego punktu widzenia możemy chociaż trochę ogarnąć skomplikowane zdarzenia i bliskowschodni tryb życia w dawnej Fenicji. Poznamy też w skrócie bogatą historie tego wspaniałego rejonu świata. Aldona jest artystką z własną pracownią (m.in wykonuje piękne ikony), mieszka w Libanie i tam założyła rodzinę.
Nie chciałam tego czytać, ale po tym jak Nadia Murad otrzymała pokojową nagrod
Między ciemnością i światłem. O kurdyjskiej tożsamości i literaturze – J. Bocheńska, Księgarnia Akademicka
Polecam każdemu zainteresowanemu kurdyjską kulturą. Ten rejon świata jest zagadką. Dotyczy to zarówno podróżowania, jak i odkrywania przyrodniczych (lagunowe jeziorka, piękne góry) oraz historycznych miejsc (pierwsze cywilizacje, pismo, płaskorzeźby sprzed tysięcy lat itd.). Poznamy bliskowschodnich Romeo i Julię, słynnych bajarzy oraz zarys historii i sytuacji kurdyjskiej.

Kurdyjski skok z rzeczywistości pasterskiej, rolniczej czy góralskiej wprost do nowoczesnego, płynącego ropą i gazem świata, był zbyt drastyczny dla literatury. Prości i gościnni ludzie, biedni czy bogaci, skrywają historie, bajki i opowieści, o których mało który obcy wie, gdyż niepiśmienni niegdyś Kurdowie niemal z pola wskoczyli do telefonów i komputerów, zapominając o spisaniu tego, co zawsze było przekazywane ustnie. Autorzy zrobili pionierską robotę, przemierzając Kurdystan i spisując z ust starszyzny bajki i baśnie.
Pewnie dla dzieci, ja się świetnie bawię czytając 🙂
Nie chciałam tego czytać, ale po tym jak Nadia Murad otrzymała pokojową nagrodęodę
Ostatnia dziewczyna. O mojej niewoli i walce z Państwem Islamskim – Jenna Krajeski, Nadia Murad, Prószyński i S-ka
Nie chciałam tego czytać, ale po tym jak Nadia Murad otrzymała pokojową nagrodę Nobla, nie wytrzymałam. Pewnie żałuję, bo znam te historie, a przeczytane zostają w człowieku jakby mocniej. Nadia jest Jazydką, której społeczność – mniejszość religijno-etniczną w 2014 roku spotkało kolejne ludobójstwo. Opowiada ze szczegółami o swojej niewoli seksualnej, poznajemy również historie członków jej rodziny.
O jazydzkich kobietach możesz więcej przeczytać TU.
w trakcie czytania:
Kamienny dom, Anthony Shadid, Czarne – zaczynam czytać już 3 raz, bo zawsze coś na dłuższy czas uniemożliwi mi powrót do książki, a wstęp jest taki piękny! Melancholijny, jakby poetycki, tłumaczący czym dla Bliskowschodnich jest bajt – dom rodzinny, ród, klan i przynależność ❤
Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan – Dariusz Rosiak, Czarne
Pszczelarz z Sindżaru – Dunya Mikhail, Otwarte
Nadciąga noc – Anthony Shadid, Czarne
Język baklawy – Diana Abu-Jaber, Czarne